Výsledky 2009

Dvanáct evropských spisovatelů bylo na slavnostním ceremoniálu v Bruselu oceněno historicky první Cenou Evropské unie za literaturu.

Bruselské Flagey Arts Centre bylo v pondělí 28. září 2009 svědkem vůbec prvního slavnostního udílení Cen EU za literaturu. Dvanáct spisovatelů vybral stejný počet komisí složených z národních umělců. Ceny v hodnotě 5 000 eur pro každého vítěze jsou dotovány evropským programem Culture a konsorciem složeným z Evropské federace knihkupců (EBF), Kongresu evropských spisovatelů (EWC) a Federace evropských vydavatelů (FEP).

Vybraní evropští autoři převzali na slavnostním ceremoniálu, který sledovalo 800 přítomných diváků, ceny z rukou předsedy Evropské komise José Manuela Barrosa, komisaře pro vzdělávání, kulturu a mládež Jána Figeľa a švédské ministryně kultury Leny Adelsohn Liljeroth. Patronem ceny pro letošní rok byl zvolen Henning Mankell.

Ceny EU za literaturu se udělují ve třech kolech, v prvním z nich byli oceněni spisovatelé a spisovatelky z Rakouska, Chorvatska, Francie, Maďarska, Irska, Itálie, Litvy, Norska, Polska, Portugalska, Slovenska a Švédska. Další kola budou následovat v roce 2010 a 2011 a ocenění si odnesou spisovatelé ze zbývajících členských zemí, v případě České republiky se bude jednat o rok 2011. 

Cílem předávání těchto ocenění je podle Evropské komise “zdůraznit význam tvořivosti a různorodé bohatství dnešní evropské literatury, podporovat šíření literatury v Evropě a podněcovat větší zájem o literární díla z jiných zemí”.

Ocenění autoři a autorky

Francie
Emmanuelle Pagano: Les Adolescents troglodytes

Chorvatsko
Mila Pavićević: Djevojčica od leda i druge bajke

Irsko
Karen Gillece: Longshore Drift

Itálie
Daniele Del Giudice: Orizzonte mobile

Litva
Laura Sintija Černiauskaitė: Kvėpavimas į marmurą

Maďarsko
Noémi Szécsi: Kommunista Monte Cristo

Norsko
Carl Frode Tiller: Innsirkling

Polsko
Jacek Dukaj: Lód

Portugalsko
Dulce Maria Cardoso: Os Meus Sentimentos

Rakousko
Paulus Hochgatterer: Die Süsse des Lebens

Slovensko
Pavol Rankov: Stalo sa prvého septembra (alebo inokedy)

Švédsko
Helena Henschen: I skuggan av ett brott

Více o autorech na http://ec.europa.eu/culture/news/pdf/literature_prize28_09_09_award_winners.pdf.

Více o Ceně Evropské unie za literaturu najdete nawww.euprizeliterature.eu.

Audio záznam z některých proslovů a z tiskové konference s komisařem Fígeľem můžete (po registraci) najít na http://ec.europa.eu/avservices/audio/audio_thematic_en.cfm?th=7.

Portály

The Culture Programme

IDU na Facebooku:

Kontakty

Kancelář Kreativní Evropa - KULTURA
Celetná 17, 110 00  Praha 1

T 224 809 118, 119, 134
E kultura@kreativnievropa.cz


Kreativní Evropa - MEDIA

Sekce pro kulturní dědictví

Kontakty v EU

 

 

↑ nahoru