Košice slavnostně zahájily rok evropské kulturní metropole

Špičky slovenské politiky označily ve svých úvodních projevech projekt za velkou šanci pro budoucnost Košic i celého Slovenska. Tématem zahajovacího ceremoniálu byl fiktivní košický vesmírný program. Hudebně divadelní soubor Debris Company předvedl etudu na téma výcvik psa Lajky před letem do vesmíru, kosmické cestování budoucnosti bylo námětem několika písní vystupujících hudebníků.

Hvězdami slavnosti byli slovenský klavírista a dirigent světového jména Peter Breiner či česká zpěvačka Ida Kelarová. Vyvrcholením včerejšího programu byl večerní koncert britské taneční kapely Jamiroquai ve sportovní hale Steel Aréna.

Kulturní akce v rámci slavnostního zahájení však probíhaly ve východoslovenském městě už v sobotu. Podle košického primátora Richarda Rašiho se během soboty přišlo na hudební, filmové či divadelní akce podívat zrhuba 100.000 lidí. "Je to nevídaný počet vzhledem k tomu, že Košice mají 250.000 obyvatel. Převládala spokojenost,"řekl primátor deníku SME.

Titul evropského hlavního města kultury uděluje Brusel, který si od něj slibuje propagaci regionů. Podle Rašiho je letošní rok pro Košice šancí, aby se díky titulu změnily z industriálního na kulturní město.

Kultura se má podle představ košické radnice stát také lákadlem na zahraniční turisty. Díky projektu chtějí Košice přilákat dvojnásobek obvyklého počtu návštěvníků. "Není to projekt na jeden rok, naopak, město by z něj mohlo těžit desítky let. Tyto dny naznačují, jakým směrem se toto město vydá i po roce 2013,"řekl Raši.

Akce, které na slavnostní zahájení v průběhu roku navážou, jsou rozděleny do několika kategorií. Vedle vystoupení hudebníků se lidé mohou těšit například na přehlídku filmů a fotografií nebo současného umění. Návštěvníci se na jaře budou moci zúčastnit například promítání filmů režiséra Juraje Jakubiska. Košice budou také prvním městem, kde bude k vidění slovenská část filmové přehlídky Febiofest.

Celoroční kulturní program bude stát kolem 80 milionů eur (asi dvě miliardy korun), přičemž většinu této částky pokryje příspěvek z fondů Evropské unie.Portály

The Culture Programme

IDU na Facebooku:

Kontakty

Kancelář Kreativní Evropa - KULTURA
Celetná 17, 110 00  Praha 1

T 224 809 118, 119, 134
E kultura@kreativnievropa.cz


Kreativní Evropa - MEDIA

Sekce pro kulturní dědictví

Kontakty v EU

 

 

↑ nahoru