Alena Wagnerová: Košice na cestě do Evropy

Moje německá známá se právě připravovala na svou čtvrtou cestu do Turecka a nadšeně mi vyprávěla o jeho kulturních pokladech. Když jsem, abych nezůstala pozadu, poznamenala, že já zase příští týden jedu do Košic, Kaschau neopomněla jsem dodat, udiveně se na mne podívala a vyhrkla: A kde to je?

Nebyla sama. I v okruhu mých známých nikdo nevěděl, kde Košice leží, a po vysvětlení reagovali většinou s dobře utajeným podtextem, co by tam člověk asi hledal. Před dvaceti lety to ještě byla častá reakce na všechno, co leželo na východ od železné opony – s výjimkou Prahy. Mezitím se tato hranice neznalosti posunula dál na východ ovšem s tím, že turisticky atraktivními se staly země ležící ještě východněji než Slovensko. A tak, pokud se o Slovensku v západoevropských novinách dnes píše, pak o Romech a bídě, v níž tu žijí.

Ale kdo z těch novinářů káravě ukazujících prstem ví, že východní Slovensko, kde většina Romů skutečně spíš vegetuje, než žije, je starou kulturní oblastí s výraznou měšťanskou kulturou, jejíž kořeny sahají do raného středověku, a řadou významných památek jako třeba košický gotický dóm svaté Alžběty, levočský oltář, nebo bazilika svatého Egídia v Bardějově s jedenácti křídlovými oltáři z 15. a 16. století, které bezesporu patří ke špičkám evropského kulturního dědictví?

Celý článek spisovatelky Aleny Wagnerové najdete v Literárních novinách 1−2/2013.Portály

The Culture Programme

IDU na Facebooku:

Kontakty

Kancelář Kreativní Evropa - KULTURA
Celetná 17, 110 00  Praha 1

T 224 809 118, 119, 134
E kultura@kreativnievropa.cz


Kreativní Evropa - MEDIA

Sekce pro kulturní dědictví

Kontakty v EU

 

 

↑ nahoru